Jääkiekkojaosto omaksi seurakseen
30.8.2017 13:40 Uutiset / Seuran pääsivusto

Jääkiekkojaosto omaksi seurakseen

Lempäälän Kisa ry:n jääkiekkojaosto on elokuussa 2017 virallisesti irtautunut omaksi seurakseen. Uusi seura on Lempäälän Kisa 1955 jääkiekko ry.

Jatkossa siis jääkiekon junioritoiminta pyörii LeKi-nimen alla uuden seuran alaisuudessa, Mestis-kiekosta vastaa LeKi Hockey Oy. Lempäälän Kisa ry:llä ei ole enää jääkiekkojaostoa ja seura eroaa jääkiekkoliiton jäsenyydestä.

Irtaantumiseen ei liity dramatiikkaa, vaan prosessi on noudatellut samaa kaavaa kuin yleisurheilu- ja jalkapalojaostojen ryhmittyminen omaksi seuraksi. Suurin ero jatkossa on, että juridisesti omana seuranaan oleva jääkiekko ei enää toimi ry:n alaisuudessa, vaan itsenäisesti esimerkiksi jäsenasioissa, työntekijä-asioissa ja vastaavissa.

LeKissä jääkiekkoa pelaavat siirtyvät automaattisesti pelaamaan uuden seuran riveihin. Lempäälän Kisa ry:n jäsenyys ei kata LeKi 1955 jääkiekko ry:n jäsenyyttä.

Kuva: LeKin Mestis-joukkueessa viime kaudella pelannut Janne Seppänen taistelee irtokiekosta Kajaanin Hokin pelaajan kanssa.

Täältä pääsee tutustumaan LeKi 1955 jääkiekko ry:n verkkosivuille   
Lisää uutisia
Lempäälän Kisa ry
«  Kesäkuu   »
Kategoriat