Kisan historia tiiviissä paketissa - tutustu 115 vuoden tarinaan!
11.2.2019 17:35 Uutiset / Seuran pääsivusto

Kisan historia tiiviissä paketissa - tutustu 115 vuoden tarinaan!

Lempäälän Kisalla on komea 115 vuotta kestänyt historia, joka antaa vahvan pohjan tämän päivän laajallle ja monipuoliselle seuratoiminnalle. Seuran historiasta on kirjoitettu erinäisiä kokoelmia sekä 100-vuotisjuhlavuonna 2004 oma historiikki: Lempäälän Kisa - sata vuotta samalla radalla.

Kisan historia alkaa vuodesta 1904, jolloin Lempäälän Nuorisoseuran alainen voimistelu -ja urheiluseura. Toiminta on pysynyt yli sata vuotta, vaikka vuosikymmenten aikana on ollut vaikeitakin aikoja ja Kisa omalta osaltaan on joutunut osaksi maailmanhistorian pyörteitä ja vaikutuksia.

Historia-sivu on tiivistelmä seuran menneisyydestä. Ensimmäiset sata vuotta pohjaavat Juha Raunion kirjoittamaan satavuotishistoriikkiin, ja vuodet sadasta eteenpäin koosteeseen merkittävistä tapahtumista.

VOIT TUTUSTUA KISAN HISTORIAAN OMALTA HISTORIA-SIVULTA TÄÄLTÄ

Sivu löytyy myös päävalikosta Seura-otsikon alasivuista.


Kuva: Seuran 100-vuotishistoriikin kansi.


   
Lisää uutisia
Lempäälän Kisa ry
«  Kesäkuu   »
Kategoriat